Katalog over ishavsskutene

På nettsida til Ishavsmuseet vil du no finne ein link som heiter skutekatalog.

Her vil du finne dei fleste skuter som har delteke i selfangst, og nokre andre skuter som har delteke i polare ekspedisjonar.

Katalogen er på ingen måte komplett,  det vil vere stadige oppdateringar og nye opplysningar vil kome til etter kvart. Fleire skuter kjem også til. Vi har likevel valt å publisere det som no er klart. Mange av skutene manglar enno foto. Dette vil kome, men Ishavsmuseet manglar også foto av mange av skutene i arkivet. Vi set derfor stor pris på om du skulle ha foto av nokon av dei manglande skutene som du vil dele med oss.

Katalogen er søkbar, så det er lett å finne skutene du leitar etter.

Johannes Bache

Eigar: 1889 Claus Schrøder, Ålesund 1894 Claus Molstein Schrøder, og Hilmar Schrøder, Ålesund 1896 Ingeborg og Marie Schrøder (ektefeller til Claus og Hilmar) 1905 Skipper Kristoffer Mayer Eriksen kjøper seg inn med 50% 1918 Kristoffer Mayer Eriksen 1922 Ida Eriksen og Louise Eriksen 1924 Ludolf Scheldrup, Skånland 1927 Schjelderup Sælfangstrederi AS, Skånland
Heimehamn: Ålesund - Tromsø - Skånland
Byggeverft: Bygd i Ålesund
Byggeår: 1889

Martha

Eigar: 1880 Joachim Henriksen, Ålesund 1906 Henrik Th. Hansen og Karl Godø, Ålesund
Heimehamn: Ålesund
Byggeverft: Bygd i Ålesund
Byggeår: 1880
Forlist: Forliste i 1907

Saudehorn

Eigar: 1914 Peder Røch og Lovin Karlsen, Ibestad, Troms 1917 Asbjørn Svendsen, Ørsta 1921 P/R Johan Heitmann, Sverre Hind, Arthur Hind, Petter Killi, Edvin Toresen og Jakob Jensvold
Heimehamn: Ibestad - Ørsta - Dyrøy
Byggeverft: Nils Skandfer, Kulstadsjøen, Vefsn
Byggeår: 1914
Forlist: Forlist 3. juli 1925 ved Hermansenøya, Svalbard

Norhavet

Eigar: 1915 Nikolai M. Hartviksen, Ånstad, Ibestad 1930 Martin Hansen, Laupstad, Hamnvik
Heimehamn: Ibestad
Byggeverft: Skandfer Baatbyggeri, Kulstasjøen
Byggeår: 1915
Forlist: Forlist i Kvitsjøen 1. mars 1934

Lysglimt

Eigar: Anton Larsen, Ålesund
Heimehamn: Ålesund
Byggeverft: Johan Wiik, Remmemsvik, Vestnes
Byggeår: 1919

Leif Eriksen

Eigar: 1882 J.M. Bryde, Sandefjord 1887, M. Hansen, Sandefjord 1894, David Larsen & Anton Amundsen, Sandefjord. 1897, Hans Nørve, Ålesund 1900, A/S De Forenede Bottelnoseselskaper, v/Hans Nørve 1907, A/S Kr. Ingebrigtsen 1913, Knut Bang, Ålesund 1921, Knut O. Oksnes, Ålesund 1926, Even Evensen, Melsomvik, Tønsberg
Heimehamn: Sandefjord, Ålesund, Tønsberg
Byggeverft: Kamfjordverven at Sandefjord
Byggeår: 1882
Forlist: Forliste 1927

Svanen

Eigar: J. D. F. Mack
Heimehamn: Tromsø
Forlist: Forliste ved Gråhuken, Svalbard 1872

Selbarden

Eigar: 1930 Rederi AB Norden, Norrköping (G. Beckmann) 1938 Slite Cement & Kalk AB, Slite 1950 P/R Istind (John Alvestad), Sørvær 1951 Einar Enoksen P/R Tromsø 1953 Storebrand (brannskadd) 1953 Skips A/S Peco (Eugen Pedersen), Bodø 1955 Skips A/S Opo m.fl., Oslo 1956 Skips A/S Opo, Skips A/S Unni og Arnulf L *Orsa A/S 1958 A/S Alta Fangstrederi (Helge Jakobsen) Alta/Tromsø 1960 Utbyggingsfondet for Nord Norge, Oslo 1962 Nort Star Shipping (Sumarah Bros) Halifax NS
Heimehamn: Tromsø
Byggeverft: Helsingborg Varv och Svetsning A/B
Byggeår: 1930
Forlist: Forliste 20. november 1962

Herøyfjord

Eigar: 1942 Deutsche Kriegsmarine 1946 Rolf Ervik
Heimehamn: Trondheim
Byggeverft: Akers MV
Byggeår: 1942
Forlist: Forliste vest av Runde 29. april 1949

Aarvak

Eigar: 1912 Bergens Selfangere A/S 1916 Peter S. Brandal 1927 A/S Søndmøre Sælfangere 1933 A/S Polarbjørn, Brandal 1968 G. C. Rieber 1968 Odd Bjørklo, Balsfjord 1981 Ishavsmuseet Aarvak, Brandal
Heimehamn: Brandal - Balsfjord
Byggeverft: Kristian Dekke, Bergen
Byggeår: 1912

Aaland

Eigar: 1920 A/S Nordishavet, Harstad 1920 Sigvart Simonsen, Åhamn, Senja/Tromsø
Heimehamn: Harstad - Tranøy
Byggeverft: Skjervøy
Byggeår: 1917
Forlist: Forliste i Kvitsjøen 1928

Østhavet

Eigar: 1920 A/S Finnmarkens Klipfiskkompani, Vardø (Axel Jakobsen)
Heimehamn: Vardø
Byggeverft: Russland

Østeris

Eigar: 19?? Søren Kræmer, Tromsø 19?? Jens Olsen 1952 Ingavld Wahl
Heimehamn: Alta
Byggeverft: Salten
Byggeår: 1911
Forlist: Forliste utanfor Finnmark i 1956

Østerisen

Eigar: 1911 Martin Gudmundsen og Ludvig Larsen, Tromsø 1917 Fangstaktieselskapet "Nordkap", Tromsø 1918 Bertheus Eilivsen, Årstein, Ibestad 1924 A. Eilivsen, Gratangen
Heimehamn: Tromsø - Ibestad
Byggeverft: Johansgaard-Verftet, Hansjordnesbukta, Tromsø
Byggeår: 1910/11
Forlist: Forliste ved Svalbard 14. juli 1932

Øst

Eigar: 1913 O. M. Karlsen, Florvåg 1917 A/S Aalesunds Fangst & Fiske Co., Ålesund (Christian Olsen) 1918 Det Norske Sæloljeraffineri A/S, Borgund (Harald Henriksen) 1923 Henriksen & Strømmen A/S, Ålesund 1935 A/S Selfangst og Havfiske, Ålesund (Elling Aarseth, Edvard Leira og Peder Andresen)
Heimehamn: Ålesund
Byggeverft: Skaaluren, Rosendal
Byggeår: 1913
Forlist: Forliste i Kvitsjøen 17. mars 1936

Ørnen II

Eigar: 1917 Chr. Fredriksen 1917 A/S Ørnen II, Melbu (Christian Fredriksen, Gunnar Fredriksen, Erling Fredriksen, Olaf Giæver, Anton Jakobsen og Bernh. Hadsel). 1931 Norges Bank, Bodø 1932 Brødrene Brækkan, Kolvereid 1935 Ole Rødseth og Andreas Klungsør, Tjørvåg
Heimehamn: Hadsel - Kolvereid -Tjørvåg
Byggeverft: Nils Skandfer, Kulstadsjøen, Vefsn
Byggeår: 1917
Forlist: Forliste i Vestisen 14. april 1939 i posisjon 68 grader nord, 24 grader vest.

Økssund

Eigar: 1920 Leonhard Westerlund, Husøy pr. Skutvik, Hamarøy
Heimehamn: Hamarøy
Byggeverft: Johan Drages båtbyggeri, Rognan
Byggeår: 1916/17

Øiland

Eigar: 1920 P/R Peder Røch og Ottar Johansen, Rolløya
Heimehamn: Ibestad
Byggeverft: Rognan
Byggeår: 1916/17
Forlist: Forliste i Kvitsjøen 4. april 1928

Ægir

Eigar: 1908 Bygd for Anton Paulsen, Paul Baardsen og Knut Stenervik 1916 Olai Larsen Aarland 1920 Hans og Jacob Jakobsen, Risøy i Tromsøysund
Heimehamn: Tromsdalen
Byggeverft: Sagvåg
Byggeår: 1908
Forlist: Forliste i Vesterisen 24. april 1949

William Boot

Eigar: 1884 William Butt, Grimsby 1906 G. Robertson, Hammerfest
Heimehamn: Hammerfest
Byggeverft: Grimsby
Byggeår: 1884
Forlist: Forsvann med heile mannskapet på 14 under oversiglinga til Vestisen 1930